Pierwsza partia osób z niepełnosprawnością
rdn logotyp youtubetwitterfacebook

napis równość na wózkuOchrona i popularyzacja praw, ograniczenie nierówności społecznych i ekonomicznych, zniesienie barier, ograniczających aktywność - to główne postulaty partii Razem Dla Niepełnosprawnych (RDN), pierwszej w Polsce formacji politycznej, której twórcami są osoby z niepełnosprawnością.

Partię RDN tworzy około 40 osób wywodzących się z różnych środowisk, które łączy chęć poprawy jakości życia osób z różnymi niepełnosprawnościami.

 

Wykluczeni z polityki?

- Polityka jest ostatnim miejscem wykluczenia osób z niepełnosprawnością - stwierdza Waldemar Rogowski, jeden z założycieli RDN.

Zdaniem członków partii potrzebna jest w Polsce siła polityczna, która będzie konkretnie zajmowała się sprawami osób z niepełnosprawnością.

- Parlamentarzyści z niepełnosprawnością są członkami partii, która zajmuje się zagadnieniami ogólnoustrojowymi i reprezentuje jakiś światopogląd. My chcemy oddzielić kwestie światopoglądowe od spraw dotyczących bezpośrednio życia osób z niepełnosprawnością – tłumaczy współzałożyciel RDN.

Dodaje, że dołączanie do już istniejących partii jest dalece miej skuteczne od stworzenia własnego ugrupowania.

- Członkowie partii politycznych są zobowiązani do przestrzegania dyscypliny partyjnej, co niekoniecznie musi służyć poprawie sytuacji osób z niepełnosprawnością – wyjaśnia Waldemar Rogowski. - My chcemy walczyć o swoje sprawy – dodaje.

Współtworzyć prawo

Głównym zadaniem RDN ma być reprezentowanie wszystkich osób z niepełnosprawnością, niezależnie od jej rodzaju.

- Polityczne zaangażowanie osób z niepełnosprawnością może wpływać na powstające w Polsce prawo. Chodzi o to, aby nie czekać, aż sejmowe biuro legislacyjne przyniesie nam ustawę, którą albo zaakceptujemy, albo oprotestujemy, ale napisać własną i zebrać pod nią podpisy. Nie czekać, aż inni rozwiążą za nas problemy, ale poszukać rozwiązań i znaleźć dla nich poparcie w środowisku – objaśnia Waldemar Rogowski - Nigdy nie uzyskamy stuprocentowego poparcia ze strony środowiska, ale będziemy starać się przekonywać do postulowanych przez nas rozwiązań - zapowiada.

 

dołącz do rdn

 

 

 

statut